10. ارديبهشت 1396 - 7:42   |   کد مطلب: 2216
مرتضی آقاتهرانی و محمدباقر حیدری کاشانی، برای معرفی الگویی کامل و کارآمد یعنی امام عصر(عج) به عنوان کامل ترین و تربیت یافته ترین انسان عصر معاصر کتاب «خانواده و تربیت مهدوی» را در سال 93 منتشر کردند.

به گزارش بانوی کوثر؛ به نقل از «بسیج زنان کشور»؛ ماه مبارک شعبان، از جمله ایامی است که بیش از سایر اوقات سال، توجه به ذات مبارک امام زمان(عج) صورت می گیرد و بیش از سایر زمان ها، به یاد امام غائب از نظر می افتد.

یکی از بزرگترین آرزوهای یک شیعه تنفس در هوایی است که به نام ایشان زیبنده است و چه زیباست که فضای خانواده به عنوان مهمترین مکان برای تربیت نسل آینده و مامنی برای آرامش، پر از یاد و توجه به امام زمان(عج) باشد؛ حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی و حجت الاسلام محمدباقر حیدری کاشانی، بر همین اساس و به منظور تبیین راهکارهای عملی برای تربیت نسل منتظر و مهدی‏‌یاور کتاب «خانواده و تربیت مهدوی» را منتشر کردند.

این کتاب که به همت انتشارات یوسف و در سال 1393 منتشر شده است، همان‏‌طور که از نامش پیداست، رویکردی عملیاتی و کاربردی به این مسأله دارد و در ضمنِ مباحث کلیدی و معرفتی، پیشنهادات جزئی بسیاری ارائه می‏‌کند.

کتاب «خانواده و تربیت مهدوی» به معرفی الگویی کامل و کارآمد یعنی امام عصر(عج) به عنوان کامل‏‌ترین و تربیت‏‌یافته‏‌ترین انسان عصر معاصر می‏‌پردازد و بر همین اساس پیشنهاد مطالعه در عصری که انسان‏‌ در سرگردانی و تحیّر به سر می‏‌برد، ارائه الگویی مناسب جهت هدایت و تربیت امری ضروری و لازم است.

نویسندگان کتاب، دوران تربیت فرزند را به چهار بخش تقسیم می‏‌کنند و با توجه به ویژگی‏‌ها و اقتضائات فرزند در این دوره‏‌ها، بر اساس آموزه‏‌های دینی و یافته‏‌های تربیتی، راهکارهای تربیت مهدوی در هر دوره را تشریح می‏‌کنند. این دوران‏‌های چهارگانه عبارتند از: دوران بسترسازی(پیش از تولد)؛ دوران عشق‏‌آفرینی و تربیت مهدی‏‌محب(هفت سال اول)؛ دوران تربیت نوجوان مهدی‏‌باور(هفت سال دوم)؛ و دوران تربیت جوان مهدی‏‌یاور(هفت سال سوم).

در بخشی از این کتاب با موضوع فواید و آثار حلال خوری می خوانید: «تحصیل روزی حلال وحلال خوری، شعار پرهیز کاران، پیشه عاقلان و دانایان، رمز نجات و سعادت خانواده ها و از ویژگی های شیعیان خالص اهل بیت علیهم السلام است.

از این رو دقت کامل و فوق العاده و پرهیز از لقمه حرام و شبهه ناک و تحصیل لقمه صد در صد حلال و طیب و طاهر، حداقل از ۴۰ روز پیش از انعقاد نطفه، از دستورات و مقررات ویژه در فرآیند تربیت مهدوی است؛ چرا که چنین مراقبتی از سوی والدین باعث طهارت و نورانیت صلب پدر و رحم مادر می گردد.

هرکس ۴۰ روز از حلال بخورد، خداوند قلبش را نورانیت می بخشد و چشمه های حکمت را از دلش بر زبانش جاری می سازد.[حدیث از پیامبر گرامی اسلام(ص)؛ سفینة البحار شیخ عباس قمی] و باید بدانیم فرزند صالح مهدوی پیش از هر چیز رهاورد طهارت و نورانیتی است که از اصلاب شامخه به ارحام مطهره منتقل می گردد؛ چنا ن که در زیارت وارث خطاب به امام حسین علیه السلام عرضه می داریم: تو نوری بودی در صلب های شامخ و شریف و رحم های پاک و طاهری که هیچ پلیدی و نجاستی به تو نرسید.»

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار