10. خرداد 1396 - 7:30   |   کد مطلب: 2315
کارشناس گیاهان دارویی گفت: مزارع و مراتع جنوب استان اردبیل مملو از گیاهان دارویی بوده و در نوع های متعدد حاوی خواص درمانی هستند که ایجاد نشاط و شادابی، تقویت اعصاب، قلب، عروق و کبد را می توان از جمله خاصیت درمانی این گیاهان دارویی عنوان کرد.

به گزارش بانوی کوثر، به نقل از کوثرخبر، اکبر شهریاری با اشاره به خواص درمانی گیاهان دارویی قابل کشت در شهرستان های کوثر و خلخال اظهار کرد: جنوب استان اردبیل از جمله مناطقی است که گیاهان دارویی با خواص درمانی مفید و موثر در حوزه بهداشت و درمان کشت می شود.

وی ادامه داد: مزارع و مراتع جنوب استان اردبیل مملو از گیاهان دارویی بوده و در نوع های متعدد حاوی خواص درمانی هستند که ایجاد نشاط و شادابی، تقویت اعصاب، قلب، عروق و کبد را می توان از جمله خاصیت درمانی این گیاهان دارویی عنوان کرد.

کارشناس گیاهان دارویی افزود: بطبع همه گیاهان طبیعت در مناطق متعدد خاصیت درمانی دارند که بعضاً خواص درمانی آنها کشف نشده است ولی هستند آن دسته از گیاهانی که هم اکنون حاوی خواص درمانی بوده و در حوزه بهداشت و درمان استفاده شده و در کارخانه ها به تولید انبوه رسیده اند.

شهریاری خاطر نشان کرد: اغلب داروهای گیاهی از خانواده سبزی جات بوده و در طبیعت نیز کشت می شود که برای پخت انواع غذاهای سنتی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی ابراز کرد: بیش از 700 نوع گیاه دارویی در منطقه کوثر و خلخال وجود دارد که در فصول بهار، تابستان و بعضاً در پاییز قابل کشت هستند.

این کارشناس گیاهان دارویی اظهار کرد: مطالعات مستمر کارشناسان با همکاری مسئولین امر کشاورزی و آبخیزداری می تواند در کشف و تولید بخش عظیمی از گیاهان دارویی گمنام که حاوی خواص درمانی هستند، موثر واقع شود.

به گزارش کوثرخبر، جنوب استان اردبیل بخصوص شهرستان کوثر از جمله پایلوت گیاهان دارویی بوده و اولین کارخانه گیاهان دارویی استان اردبیل در این منطقه ایجاد و آغاز به کار کرده است.

توجه بیش از پیش مسئولین امر استانی و شهرستانی به نحوه بازاریابی و تولید داروهای گیاهی این کارخانه می تواند نه تنها استان اردبیل بلکه ایران را از وجود داروهای گیاهی با خاصیت درمانی بیشتر تامین کند.

هم اکنون داروهایی از کشور آلمان با قیمت 70 هزار تومان وارد ایران می شود که مشابه داخلی آن دارو با همان خاصیت درمانی به قیمت تنها 9 هزار تومان در داخل تولید شده و می تواند تنها با حمایت مسئولین امر بهداشت و درمان وارد بازار شود.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار