15. شهريور 1396 - 21:53   |   کد مطلب: 2681
کارشناس و پژوهشگر گیاهان دارویی؛
بیشترین خاصیت گیاه آویشن در خواص درمانی آن است
کارشناس و پژوهشگر گیاهان دارویی در اردبیل گفت: بیشترین استفاده از گیاه آویشن به علت خواص درمانی آن است آویشن شیرازی اشتها آور بوده ،تب بر ، خواب آور و تصفیه کننده خون می باشد.

به گزارش بانوی کوثر، زلیخا صادقی کارشناس و پژوهشگر گیاهان دارویی در اردبیل گفت: آویشن گیاهی معطر و خوش بویی است که در مناطق کوهستانی می روید علاوه بر طعم خوش ،خواص درمانی بسیاری زیادی دارد و در پخت انواع غذاها از آن به فراوانی استفاده می شود.

 وی گفت: بیشترین استفاده این گیاه به علت خواص درمانی آن است آویشن شیرازی اشتها آور بوده تب بر ، خواب آور و تصفیه کننده خون می باشد.

صادقی بیان کرد: معمولا برای درمان زخم ، محل زخم را سه چهار بار با جوشاننده آویشن شستشو می دهند و مصرف جوشاننده آویشن برای درمان معد درد مفید می باشد.

پژوهشگر گیاهان دارویی افزود: برای جلو گیری از ریزش مو 20گرم آویشن را در یک لیتر آب جوشانده در حمام پوست سر را با آن شستشو و ماساژ دهید.

وی اظهار داشت: از مهمترین خواص دیگر گیاه آویشن خوردن جوشانده آویشن برای رفع تنگی نفس،برونشیت،سرفه،نفخ شکم،آسم، سیاه سرفه و سرگیجه ، سردرد و زکام استفاده فراوانی می شود.

وی به مضرات استفاده زیاد از این گیاه اشاره کرد و گفت: مقدار مصرف روزانه آویشن 4-11 گرم است زیاده روی در مصرف آویشن باعث احتلالات جنسی و بی اشتهایی در افراد می شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار