9. مهر 1396 - 8:47   |   کد مطلب: 2741
همزمان با تاسوعای حسینی روز اقتدا به علمدار نینوا ، مردم شهرستان نیر با برگزاری آئین سنتی شمع گردانی ، عشق و ارادت به علمدار کربلا حضرت ابوالفضل (ع) را نشان دادند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر، به نقل از نیریمیز، مردم نیر از گذشته تاکنون ارادتی خالصانه به حسین (ع) سالار شهیدان، حضرت ابوالفضل (ع) و یاران باوفای او دارند. مردم نیر به مانند سایر مناطق کشور، دارای آداب و رسوم و سنن خاصی در برگزاری مراسم عزاداری و سوگواری بوده، اما برخی از این مراسمات از جمله طشت گذاری، شمع گردانی، آئین شاخسی و.. در سطح کشور کم نظیر است.
 

امروز در تاسوعای حسینی دستجات عزاداری اقدام به شمع گردانی کردند و با برگزاری این مراسم سنتی، عشق و ارادت به خاندان عصمت و طهارت به نقطه اوج رساندند.
 

در این آئین که از ظهر تاسوعا  آغاز شد و تا غروب ادامه یافت عزاداران با دسته های شمع به مساجد وحسینیه ها رفته و با روشن کردن شمع که در حقیقت نذری آنها محسوب می شود، عشق و ارادت خود را به حضرت ابوالفضل (ع) نشان دادند.
 

 این مراسم در زبان ترکی و محلی به نام «شمع پایلییان» معروف بوده و عزاداران حسینی بعد از هشت روز عزاداری در مساجد و خیابان ها در روزی که منتسب به علمدار رشید کربلا، حضرت ابوالفضل العباس (ع) است اقدام به روشن کردن شمع می کنند و در سوگ آن علمدار رشید بر سر و سینه می زنند.

 

گفتنی است؛ آیین شمع گردانی در بین بانوان شهرستان از حال و هوای خاص برخوردار می باشد، به طوری که بانوان در حالی که چادر و لباس سیاه بر تن کرده اند در مساجد و حسینیه ها جمع شده و ضمن سر دادن ندای عزاداری به شکل خاص با روشن کردن شمع و گره زدن تکه پارچه هایی خواستار برآورده شدن حاجات خود و خانواده می شوند.

 

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار