17. مهر 1396 - 12:07   |   کد مطلب: 2761
کارشناس مسائل اجتماعی در اردبیل گفت: با افزایش تعداد روز افزون شبکه های اجتماعی و پایگاههای غیر اخلاقی در اینترنت و فضای مجازی به دغدغه بزرگ خانواده ها و مسئولان تربیتی تبدیل شده است.

به گزارش بانوی کوثر، مینا عسگر علیپورکارشناس مسائل اجتماعی در اردبیل گفت: امروزه یکی از فعالیت های گسترده نوجوانان و جوانان استفاده از اینترنت و شبکه های مجازی است که تا حدودی جای تلویزیون را گرفته  و کاربران حرفه ای و غیر حرفه ای از طریق این شبکه گسترده جهانی به راحتی و با سرعت زیاد تقریبا به هرنوع اطلاعاتی دسترسی می یابند.

کارشناس اجتماعی گفت: گسترش روز افزون شبکه های جهانی و شبکه های مجازی در کشورهای در حال توسعه با توجه به ویژگی خاص و منحصر به فرد آن سبب شده تا کاربرد این شبکه ها جذابیت فراوانی برای کاربران آن داشته باشد.

وی افزود: از ُبعد اجتماعی مهمترین ویژگی آن در حین استفاده کاربر، ناشناس بودن آن است که به راحتی می تواند اطلاعات را افشاء کند با طرف مقابل زود صمیمی می شود. پدیده ناشناس ماندن کاربران فضای مجازی ، به کاربر فرصت می دهد تا خود را آنچنان که مورد پسند مخاطب اوست معرفی کند نه آنچنان که واقعا هست و بارها و بارها حتی به تغیر چنین هویتی می پردازد امری که در دنیای واقعی وجود ندارد.

عسگر علیپور بیان کرد: سهم عمده ای از استفاده کنندگان خدمات شبکه های مجازی را جوانان و نوجوانان به خود اختصاص داده اند اکنون حتی در سنتی ترین جوامع اغلب خانواده ها این وسیله ارتباطی را پذیرفته اند. که یک وسیله برای تفریحات و سرگرمی در بین مردم است.

وی اظهار داشت: البته استفاده از این نوع خدمات که منبعی از تهدیدها و خطرها به ویژه برای کودکان و جوانان و نوجوانان است  متاسفانه دانش بسیاری از والدین کمتر از فرزندان است امکان نظارت براین نوع فعالیت های آنان کم است و یا آن را جدی نمی گیرند.

وی خاطر نشان کرد و گفت: وضیعت نامناسب سلامت روانی کودکان و نوجوانانی که از شبکه های مجازی استفاده می کنند نشان میدهد که از طریق این شبکه ها مورد سوء استفاده و بهر کشی می شوند و یا در معرض حملات و تهدیدات واقع می شوند.

کارشناس اجتماعی افزود: با افزایش تعداد روز افزون شبکه های اجتماعی و پایگاههای غیر اخلاقی ، مزاحمت ها روابط و عکس های غیراخلاقی در اینترنت و فضای مجازی به دغدغه بزرگ خانواده ها و مسئولان تربیتی تبدیل شده است. مهمترین و موثرترین راهکار استفاده از شبکه های فضای مجازی این است که کنترل والدین بر استفاده فرزندانشان از این نوع رسانه ها باید بیشتر باشد.

وی به راهکار استفاده آن اشاره کرد و گفت: والدین باید زمان و مدت دقیق دسترسی فرزندانشان را محدود کنند و صرف نظر از این اقدامات مطمئنا نقش آموزش و دادن آگاهی صحیح به فرزندان و همین طور مسئولیت بخشی به آنها در خصوص مواجهه با خطرات امنیتی با شبکه های مجازی و اینترنت که انکارناپدیر است را حتما گوشزد کنند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار