24. مهر 1396 - 11:16   |   کد مطلب: 2779
کارشناس روانشناسی در خانواده؛
عوامل استرس زا در زندگی جوانان تاثیر می گذارد
کارشناس روانشناسی خانواده در اردبیل گفت: زندگی نوجوانان و جوانان به مانند زندگی بزرگسالان با تعدادی زیادی عوامل استرس زا همراه است.

به گزارش بانوی کوثر، مریم علیپور کارشناس روانشناسی خانواده در اردبیل گفت: زندگی نوجوانان و جوانان به مانند زندگی بزرگسالان با تعدادی زیادی عوامل استرس زا همراه است آنان تحت تاثیر تغییرات جسمانی سریع، دچار هیجانهای شدید و دگرگونی چشمگیر روانی می شوند و ناچارند با چالش های ناشی از تغییر مدرسه ، الزامات و انتظارات فزاینده آموزشی، تصمیم گیری در مورد رشته تحصیلی ،روابط با دوستان ، ورود به دنیای کار،ازدواج، و حتی والد شدن کنار آیند.

وی بیان کرد: نوجوانانی که شاهد تغییراتی در ساختار خانواده مانند طلاق و یا فوت والدین باشند نیز استرس های زیادی خواهند داشت.

علیپور افزود: هرچند بسیاری از جوانان و نوجوانان در جریان رشد خود مهارتهای لازم را برای مقابله با کنار آمدن با این چالش ها را می آموزند اما تعدادی هم به دلیل ناتوانی در مقابل این بحران و شرایط استرس زا به ویژه استرسهای متراکم و طولانی دچار احساس اضطراب و وحشت می شوند. که ممکن است دچار حالات روانی را درآنان فراهم آورد و آثار نامطلوب در دوره بزرگسالی بر جای می گذارد.

کارشناس روانشناسی اظهار داشت: شواهد زیادی وجود دارد که نشان می دهند راهبردهای مقابله ای نوجوانان همراه با افزایش سن تغییر می کند و در جنبه های مختلف رشد تغییراتی ایجاد می شود که این تغییرات در محیط اجتماعی نوجوانان آشکار و فشارهای روانی ایجاد شده در این راستا بیشتر مربوط به روابط فرزندان با والدین می شود.

وی گفت: با این حال با افزایش عوامل سن در جوانان و نوجوانان عوامل استرس زا تغییر میکند که مربوط به ماهیت ارتباط ها و حمایت های اجتماعی نوجوانان تاثیر زیادی در زندگی آنان دارد.

وی اظهار داشت: زمانی که دختران با مشکلات مواجه می شوند احتمال بیشتری وجود دارد که در جستجوی حمایت اجتماعی و طلب کمک کردن از دیگران باشد و یا گرفتار افکار واهی گردند. و به لحاظ احساس عدم کنترل برموقعیت ترجیح می دهند از رهبردها اجتنابی استفاده کنند. در مقابل پسران احتمال بیشتری دارد برای حل مشکلات از راهبردهای فعال ا ستفاده کنند و در تلاش برای تغییر وضعیت جان خود را به خطر اندازند و یا موضوع را سبک شمارد.

انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

آخرین اخبار