25. مهر 1396 - 12:02   |   کد مطلب: 2782
کارشناس مسائل اجتماعی در اردبیل گفت:ضعف شخصیت اجتماعی در زندگی بی قید و بند بودن و رها بودن از هنجارهای اجتماعی ستیز با هنجارها از نشانه های آشکار اعتیاد در جامعه می باشد.

به گزارش بانوی کوثر، مینا محبی کارشناس مسائل اجتماعی در اردبیل گفت: اعتیاد یکی از معضلات، آسیب ها و مسائل مهم اجتماعی است که امروزه بسیاری از جوامع جهان به آن دچار هستند. اعتیاد دارای اثرات روانی است که بر کارکرد مغز اثر میگذارد و روحیه ،عواطف ادراکات و فرایندهای تفکر را تحت تاثیر قرار می دهد بنابراین فرد معتاد از نظر روحی و روانی تعادل لازم و کافی را نخواهد داشت.

وی افزود: از طرف دیگر رفتار جامعه با فرد معتاد عادی و معمولی نخواهد بود و اعتماد لازم را به او نخواهد داشت این امر ممکن است منجر به طرد شدن فرد معتاد از اجتماع گردد و در نتیجه پیامدها و کارکردهای نامناسبی را برای جامعه به دنبال خواهد داشت.

محبی بیان کرد: آن دسته از رفتارهایی که مورد پسند جامعه نیست و برخلاف قوانین و مقررات حاکم بر جامعه باشد  رفتارهای ضد اجتماعی می گویند.

کارشناس اجتماعی گفت: برای مصرف مکرر مواد یا دارو عادت روانی ایجاد می شود و این عادت فرد را به علت نیاز و تمایل روانی به سوی مواد مخدر یا دارو تاحدی وسواس،تشویق و ترغیب میکند. برای نگهداری اثری که منظور و مطلوب معتاد است مقدار مواد افزایش می یابد. براثر قطع مصرف مواد مخدر یا دارو،علائم خاصی در معتاد ظاهر می شود که بستگی به نوع ماده مخدر یا داروی مصرفی دارد. اعتیاد به مواد مخدر برای فرد یا جامعه مضر است.

وی به نشانه های اعتیاد اشاره کرد و گفت: ضعف شخصیت اجتماعی در زندگی بی قید و بند بودن و رها بودن از هنجارهای اجتماعی ستیز با هنجارها و انحراف و عدم توجه به معیارها و قوانین اجتماعی پایمال کردن حقوق دیگران برای تحقق آمال خود از نشانه های آشکار اعتیاد در جامعه می باشد.

محبی با توجه به استفاده از این مواد در خانواده و عواقب آن اظهار داشت : از هم گسستگی خانواده و ایجاد مشکلات خانوادگی ،جداشدن از خانواده سالم و پیوستن به اراذل و اوباش ، ورود به جامعه معتادین و مصرف کنندگان مواد مخدر و وابسته شدن به باندها و گروههای خلافکار ، دستگیرشدن و مجازات بسته به نوع مواد مخدر ،دزدی ،فحشا و .... است .

وی در خصوص راهکارآن افزود: تقویت باورهای دینی ،ایجاد آرامش روحی و روانی در خانواده و متقابلا در فرد، مشورت و مراجعه به مراکز مشاوره .

وی خاطر نشان کرد: الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشید و هرگز برخلاف گفته های خود عمل ننمایید.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار