26. مهر 1396 - 9:42   |   کد مطلب: 2784
کتاب«قبیله زینب(س) » به همت بسیج جامعه زنان استان اردبیل و حمایت مرکز حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس به شمارگان 1000 جلد منشر شد.

به گزارش بانوی کوثر، کتاب «قبیله زینب (س) »روایت و خاطرات زنان شهیده و جانباز و ایثارگر دوران دفاع مقدس می باشد. که به همت بسیج جامعه زنان استان اردبیل و حمایت مرکز حفظ آثار و نشر ارزشهای دفاع مقدس به شمارگان 1000 جلد منشر شد.

امروز قبیله زینب (س) شاهدان، جانبازان و ایثارگران فراوانی دارد؛ بخصوص در کشورهای اسلامی که هر یک در عرصه های سیاسی، اجتماعی، نظامی و فرهنگی مشغول جهاد و خدمت و مبارزه با رژیم های سفاک در منطقه شان می باشند.

مجموعه فوق به معرفی تعدادی از این بانوان شهیده و جانباز و ایثارگر در طول جنگ و انقلاب پرداخته است.

و اما بعد ...

روز جمعه بیست و یکم اسفند ماه سال 1366 ساعت 5/10 صبح دو فروند هواپیمای میگ بر فراز آسمان پدیدار شدند و هشت راکت به سوی خانه های مردم بی دفاع رها کردند. در طی این حمله که بیشتر در محله یساول به وقوع پیوست 15 تن از همشهریان شهید و 17 تن مجروح شدند.

همچنین 7 باب خانه و دو باب مغازه و یک سالن ورزشی و یک مسجد بین 10 تا 100 درصد تخریب شدند.

در این حمله 9 مرد 3 زن و سه کودک زیر 15 سال شهید شدند.

در این حمله 8 مرد 6 زن و 3 کودک زیر 15 سال مجروح شدند.

راکت ها با عنوان "جیمی " به وزن 300 کیلو گرم و به بلندی یک متر و سی سانتی متر ساخت روسیه بود. از این هشت راکت دو راکت خوشبختانه عمل نکرد و یک راکت هم در خارج از شهر (زمینهای زراعی روستای نیار) منفجر شد و آسیبی به کسی نرساند ، ولی بقیه 5 راکت رها شده خسارت قابل توجهی به بار آوردند. بر اساس اطلاعات به دست آمده دو دلیل برای حمله هوایی بیان شده است.

الف ) قرار گرفتن انبارهای شرکت نفت منطقه اردبیل در نزدیکی محل وقوع بمباران با دارا بودن ذخایر نفت و بنزین مواد سوختی.

ب ) وجود مرکز هنرستان فنی و حرفه ای رازی که به صورت ابتکاری روکش نارنجک دستی و پایه سلاح ساخت و تولید می کرده است.

و دیگر ....

در زمان حکومت ستمشاهی اهالی روستای نیارق با شرکت در راهپیمایی ها خشم خود را از رژیم پهلوی نشان دادند. زمانی که این حرکت با ماه محرم مصادف شد اهالی روستا بعد از پرداختن به عزاداری و روضه خوانی توسط روحانی روستا حجه الاسلام سید علی موسوی انزجار خویش را از حکومت پهلوی نشان دادند. دراین واقعه که در تاریخ 18 دی ماه 1357 در این روستا اتفاق افتاد چند نفر از اهالی روستا شهید شدند ؛ که عبارتند از : شهید محمدراستگو/ شهیده نازیلا سید رحیمی/ شهید سر اصلان خانمحمدزاده / شهیده ملک منظر واحدی/ شهید سلام بخشایش / وعباسعلی و تعدادی نیز مجروح شدند.

انتهای پیام

دیدگاه شما

آخرین اخبار