25. آبان 1396 - 10:40   |   کد مطلب: 2848
دکتری مدیریت و برنامه ریزی سازمان های ورزشی ؛
تبعیض جنسیتی در ورزش برای زنان و مردان چرا و چگونه ؟
دکتری مدیریت و برنامه ریزی سازمان های ورزشی در اردبیل گفت: یکی از اختلافات بزرگ بین مردان و زنان ورزشکار، شرایط مالی و درآمد است.

به گزارش بانوی کوثر، محمد_پورپناهی دکتری مدیریت و برنامه ریزی سازمان های  ورزشی در اردبیل گفت: خشونت از خشونت زاده می شود. وقتی قشری همواره تحت فشار تبعیض و سلطه قرار دارد، شورش و اعتراض نیز نتیجه آن به حساب می آید.

 

پور پناهی گفت: همان گونه که زن در جامعه مرد سالار تبدیل به "زن" می گردد، مرد نیز "مرد" ساخته می شود. هرچند بسیار مشکل است که مردان ابزار خشونت را که همان قدرت است با اختیار خود بر زمین گذاشته و با آن مبارزه کنند و چنین امری آگاهی و توانایی بسیار بالایی می طلبد و بدون مبارزه قاطعانه زنان با تمام نمودهای تبعیض جنسیتی در تار و پود جامعه امکان پذیر نیست.

 

استاد دانشگاههای اردبیل گفت:  اگر مردان به جای مقابله با زنان می توانستند آگاهانه، همراه زنان با نظام مردسالاری که خشونت و سلطه را به مردان اهداء و دیکته می کند، مبارزه کنند، حتما زودتر و سریع تر ریشه خشونت و سلطه فرد بر فرد را از جای می کندند.

 

وی افزود: یکی از اختلافات بزرگ بین مردان و زنان ورزشکار، شرایط مالی و درآمد است. در رنکینگ ۱۰۰ ورزشکار پر درآمد جهان تنها یک زن (سرنا ویلیامز) وجود دارد. او در این لیست نفر ۵۱ است و سالانه درآمدی برابر ۲۷ میلیون دلار (۶۶ میلیون دلار کمتر از کریستیانو رونالدو) دارد. درآمد و پاداش‌های ورزشکاران زن در جهان فاصله زیادی با ورزشکاران مرد دارد.

 

وی با اشاره به سخنان فوینا هاتورن، مدیر کل اتحادیه حقوق زنان می گوید: ما در حال‌ پیشرفت هستیم اما سرعت بسیار پایین است. فضای دنیای ورزش هنوز بسیار مرد سالارانه است و نابرابری در برخی از ورزش‌ها تعجب آور است. ورزش‌های کریکت، گلف، فوتبال، دارت، اسنوکر و اسکواش در این زمینه  بدترین شرایط را دارند. این‌ در حالی است که ارزش تجارت ورزش جهان ۱۴۵.۳ میلیارد دلار است و میزان سرمایه‌گذاری در بخش زنان با مردان تفاوت بسیار زیادی با یکدیگر دارد.

 

 بئاتریس فری، یکی از مدیران ورزشی در بخش زنان سازمان ملل درباره سرمایه‌گذاری صنعت ورزش در بخش زنان و مردان می‌گوید: هیچ صنعت دیگری را سراغ ندارم که چنین اختلافی ایجاد کرده باشد. در برخی از کشورها یک مرد در زمینه ورزش ممکن است میلیاردر باشد و یک زن حتی حداقل درآمد را نداشته باشد.

 

پورپناهی دکتری مدیریت و برنامه ریزی سازمان های  ورزشی گفت: برای برقراری اعتدال تنها مسئولان فدراسیون‌های جهانی مسئول نیستند بلکه شرایط ‌اسپانسرینگ و قراردادها نیز تاثیرگذارند.

 

وی چندین مثال برای تبعیض جنسیتی در ورزش برای زنان و مردان بر شمرد و گفت:  برای مثال در ورزش تنیس در مسابقات گرند اسلم از سال ۲۰۰۷ جایزه مسابقات مردان و زنان برابر شد. با این حال مردان تنیس باز هنوز هم درآمد بیشتری نسبت به زنان دارند زیرا قراردادهای ‌اسپانسرینگ در تنیس مردان ارزشمندتر هستند. به همین دلیل است که سرنا ویلیامز تنها زن در بین ۱۰۰ ورزشکار پر درآمد جهان است و در واقع این لیست بیشتر یک لیست مردانه است. کریستیانو رونالدو که با ۹۳ میلیون دلار درآمد سالانه در صدر لیست است، ۳۵ میلیون دلار از ‌اسپانسرینگ درآمد دارد. ۹۰ درصد درآمد تایگر وودز و یوسین بولت از ‌اسپانسرها تهیه می‌شود.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار