20. اسفند 1396 - 9:01   |   کد مطلب: 3172
یک کارشناس تغذیه در اردبیل مطرح کرد؛
چند اشتباه رايج درباره آجيل
کارشناس تغذیه در اردبیل گفت: با توجه به فرا رسیدن سال نو و تغییر تغذیه و خوردن بیش از حد آجیل چند اشتباه رایج درباره آجیل وجود دارد.

فاطمه محبی کارشناس تغذیه در اردبیل در گفتگو با بانوی کوثر اظهار داشت : با توجه به فرا رسیدن سال نو و تغییر تغذیه و خوردن بیش از حد آجیل چند اشتباه رایج درباره آجیل وجود دارد.

وی گفت: آجيل ارزش غذايي ندارد اين‌طور نيست! آجيل منبع سرشاري از پروتئين، آهن، روي، كلسيم، پتاسيم و بسياري ديگر از مواد معدني و ويتامين‌هاي آنتي‌اكسيدان است.

کارشناس تغذیه بیان کرد: چربي آجيل، سلامت قلب را تهديد مي‌كند البته آجيل چرب است، اما چربي‌اش از نوع اشباع‌نشده است كه كلسترول خون را پايين مي‌آورد و خطر بيماري‌هاي قلبي و عروقي را كم مي‌كند.

محبی افزود: انواع آجيل حاوي آنتي‌اكسيدان‌هايي است كه باعث كاهش خطر ابتلا به سرطان مي‌شود و از اكسيد‌شدن و تخريب سلول‌ها و بيماري‌هايي مثل ديابت هم جلوگيري مي‌كنند.

محبی اظهار داشت: اشتباه کاملا بدون ضرر بودن آجيل ،آجيل‌ها پركالري هستند و هر گرم آجيل، لااقل 5 كالري انرژي توليد مي‌كند، يك نعلبكي آجيل تقريبا 600 كالري انرژي دارد؛ يعني معادل 2 بشقاب برنج!

وی با اشاره به مصرف بیش از حد آجیل در افراد دارای فشار خون گفت: فشارخوني‌ها آجیل مصرف نکنند توصيه مي‌شود تا حد ممكن از آجيل‌هاي خام استفاده كنند. آجيل‌هاي بوداده و شور مي‌تواند در این افراد، منجر به شوك ناگهاني و ايست قلبي شود.

وی تصریح کرد:  خيلي‌ها موقع خريد آجيل، پسته‌هاي لب‌خندان را ترجيح مي‌دهند مي‌دانيد پسته‌ها را چطوري لب‌خندان مي‌كنند؟ اولش، آنها را مي‌ريزند در ظرف‌ آبگرم تا پسته‌ها حسابي باد كنند و بعدش بلافاصله مي‌ريزندشان توي ظرف آب سرد تا پوست پسته بتركد. اما اين شوك حرارتي (اختلاف دماي ناگهاني)، روي كيفيت پسته تاثير منفي مي‌گذارد و علاوه بر آن، موجب نم كشيدن پسته مي‌شود. خلاصه اين‌كه پسته‌هاي لب‌خندان هم ارزش غذايي‌شان پايين‌تر است، هم زودتر فاسد مي‌شوند.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

آخرین اخبار