به گزارش پایگاه خبری تحلیی بانوی کوثر، اثر فاخر سفیر عشق بزرگترین بازی رایانه ای تاریخ ایران زمین، روایتی هنرمندانه و منحصر به فرد از ” مهران” سردار ایرانی دارد که به یاری مسلم بن عقیل سفیر امام زمانش شتافته و جانفشانی می کند؛ این بازی قصه محور و تک نفره،تبلور توانمندی۳۰ جوان متعهد ایرانی و آغاز یک راه است.

بازی سفیر عشق که در تراز مولفه های فرهنگی ملت ایران و محصولات اول جهانی است این امید را به ما داد که در روزهای نه چندان دور شاهد پدیده ها و خلاقیت های فراوانی از ایرانی ها در حوزه قدرتمندترین رسانه تعاملی باشیم .

اما به راستی بازی ها چرا اهمیت دارد و کدام دلیل باعث شده تا در سالهای اخیر بازیها هدف سرمایه گذاریهای  عظیم قرار بگیرند.

شاید راحت ترین و کوتاه ترین پاسخ این است که بازی رایانه ای قدرتمندترین رسانه تعاملی است و به سبب کیفیت و شدت رسانه ای در زمان کم،بیشترین اثرگذاری را برمخاطب دارد و از طرفی

در کنار سودآوری موثرترین ابزار انتقال فرهنگی است و از همین رو است که حضور در صنعت بازی برای کشورهای قدرتمند از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.

برفرض مثال در سال ۲۰۱۴ در آمد بازی در ایالت متحده آمریکا چیزی حدود یک سوم درآمد نفتی ایران بوده است! یا طبق آمار رسمی در حال حاضر از ۸۳ میلیون ایرانی ۳۲ میلیون نفر گیمر هستندیعنی به طور متوسط روزانه ۹۳ دقیقه بازی میکنند.

و جالب تر اینکه از جمعیت ۳۲ میلیونی گیمر ایرانی ۲۵درصد کودک ،۱۷درصد نوجوان و۴۴درصد جوان و ۱۳ درصد میانسال و یک درصد را کهنسالان شامل می شوند.

با توجه به آمار بالای گیمرهای ایرانی باید به این مهم توجه داشت فارغ از هر هیاهوی رسانه ای،اخبار،هشتک و کوران سریالها و فیلمها ،رسانه ای به اسم بازی چقدر خاموش،ساکت، مخاطبان را با خود همراه می کند و مخاطب با قهرمان همزاد پنداری کرده و به شدت تاثیر می گیرد و بلافاصله هم بروز می دهد که البته نمونه ای از تاثیرات بازی های خشن و غیر بومی بر مخاطب ایرانی را در غائله بنزین به عینه دیدیم.

باید هوشیار بود؛ بازی سن و سال نمی شناسد و امروز درهر خانواده ایرانی حداقل یک گیمر وجود دارد و نباید از این امر غفلت کرد که ساخت بازی های فاخربازیهای رایانه ای همچون سفیر عشق که هنر و صنعت و رسانه را توامان دارد، بی شک در کنار ارزآوری برای انتقال فرهنگ ایرانی -اسلامی خواهند بود.

به قلم: سمیه شاهی – دبیر نهضت سواد رسانه ای انقلاب اسلامی سازمان فضای محازی بسیج  استان اردبیل

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر | رسانه مستقل و مجازی به مدیر مسئولی فاطمه عباسی با مجوز رسمی شماره 78926 معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.