به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر، به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام الهامی نیا کارشناس مسائل مذهبی در گفتگو با دیار آفتاب، در خصوص ماه مبارک رمضان و آثار برکات روزه داری در جامعه اسلامی، گفت: ماه مبارک رمضان یکی از نعمت های بزرگ الهی است و همانطور که خداوند در قرآن می فرماید: “ای مومنین روزه بر شما نوشته شده همانطور که برای پیشینیان شما نوشته شده است؛ تا شما تقوا پیدا کنید”، یکی از آثار مهم روزه داری تقویت تقوا و پرهیزگاری است.

وی با بیان اینکه روزه داری موتور محرک تقوا است، گفت: تقوا سبب کرامت انسان می شود و باز هم همانطور که خداوند فرموده ارزش هر انسان در پیشگاه خدای باری تعالی به تقوای اوست. بنابراین برای تقویت تقوا باید روزه گرفت.

الهامی نیا با بیان اینکه روزه داری باعث افزایش تفکر در انسان می شود، گفت: روزه داری باعث آمادگی انسان برای دریافت معنویات و معارف آسمانی که در این ماه توسط قرآن نازل شده، می شود.

این کارشناس مسائل مذهبی تصریح کرد: به گفته علمای اخلاق، روزه داری یکی از شرایط مهم خودسازی است چرا که وقتی انسان روزه می گیرد، فکرش باز می شود، اخلاقش بهتر می شود، ارتباطش با خداوند بهتر شده و همین ها باعث خودسازی انسان می شود.

وی افزود: در خطبه شعبانیه پیامبر آمده است که خداوند شما را به مهمانی مخصوص خود دعوت کرده است که آن مهمانی معرفت، معنویت، ارتباط با خدا، بریدن از دنیا و… است. همچنین خداوند در حدیثی قدسی می فرمایند روزه برای من است و خودم اجر و پاداش آن را می دهم.

الهامی نیا با اشاره به برخی آثار و برکات روزه داری در روایتی از پیامبر، گفت: خواب روزه دار عبادت، نفس کشیدن او تسبیح خداوند، دعای روزه دار مستجاب، ارزش نمازش ۷۰برابر نمازهای اوقات دیگر، قرائت یک آیه از قرآن به اندازه ختم کل قرآن است.

وی اضافه کرد: گرسنگی و تشنگی ماه رمضان باعث می شود تا انسان یاد گرسنگی و تشنگی آخرت بیفتد و از خدا بخواهد روز قیامت او را ببخشد. همچنین از بُعد اجتماعی وقتی انسان تقوا پیدا می کند، از انجام کارهای بد و جرم و جنایت دوری می کند که در آمار نیروی انتظامی هم این مهم قابل توجه است. همچنین باعث می شود تا افراد ثروتمند با روزه گرفتن به یاد فقرا بیفتند و حس نوع دوستی و رسیدگی کردن به مستمندان تقویت شود.

انتهای پیام/

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر | رسانه مستقل و مجازی به مدیر مسئولی فاطمه عباسی با مجوز رسمی شماره 78926 معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.