مریم ایمانی کارشناس و مشاوره خانواده در اردبیل در گفتگو با بانوی کوثر گفت: هنگامی‌که خانواده‌ها گوشی هوشمند را از سن پایین در اختیار فرزندشان قرار می‌دهند، کودک را وارد دنیای پرخطر مجازی می‌کنند و این در حالی است که اصلاً توجهی به عواقب و صدماتی که این فضا برای کودک در آینده خواهد داشت نمی‌کنند و

وی بیان کرد: حتی اگر بخواهند حساسیت به خرج دهند، نمی‌توانند فرزند را قانع کنند که از این ابزار استفاده نکند، زیرا خودشان مشغول استفاده از این دستگاه‌ها هستند!

ایمانی با توجه به آسیب های فضای مجازی بر فرزندان تصریح کرد: توجه پدر و مادر به شبکه‌های اجتماعی باعث نادیده گرفتن انواع نیاز‌های فرزندان می‌شود؛ زیرا متاسفانه مدت زیادی را در فضای مجازی می‌گذارنند. حتی  امروزه به علت شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس عده‌ای بیش از چندین ساعت برای این شبکه‌ها وقت می‌گذارند و به اصلی‌ترین نیاز فرزند که نیاز عاطفی است توجه نمی‌کنند. با وجود این شبکه‌ها، زوجین فقط از لحاظ فیزیکی در کنار کودک هستند.

 

کارشناس خانواده افزود: مدیریت ناکافی فضای مجازی در جامعه خانواده‌های زیادی را با مشکل مواجه کرده است که برخی از این موارد موجب از هم گسستن کانون گرم خانواده می‌شود. یا به دلیل گران بودن گوشی های هوشمند و عقب ماندن دانش از درس ها یکی دیگر از مشکلات عمده خانواده ها شده است.

 

کارشناس مشاوره  گفت: یکی از آسیب های شبکه های اجتماعی اعتیاد به آن است و در جامعه ما نیز با گسترش روز افزون اینترنت شاهد این مـسئله هـستیم استفاده بی رویه خانواده ها و به خصوص عدم کنترل از سوی خانواده در استفاده از فضای مجازی مشکلات جدی تحصیلی و خانوادگی برای مخاطبان به وجود آورده است.

وی در ادامه بیان کرد: افزایش استفاده از اینترنت و به ویژه شبکه­های اجتماعی موبایلی این روزها به رغم استفاده ­های مفیدی که دارد، در کنار اشتغال به کار طولانی والدین و تغییر نگرش والدین به تربیت فرزندان، موجبات دوری اعضای خانواده از یکدیگر را فراهم ساخته است به گونه­ ای که به رغم نزدیکی فیزیکی و در زیر یک سقف بودن در داخل خانواده، گاه فاصله عاطفی و معنوی زیادی را از یکدیگر تجربه می­ کنند و افراد خانواده کمترین مراودات و گفتگوی همدلانه را با هم دارند. این موضوع آسیب­ هایی را نیز در خانواده­ ها به وجود آورده که در کنار سایر عوامل مخرب در روابط خانوادگی، موجبات سست ­شدن بنیاد خانواده ­ها و طلاق عاطفی زوجین و کمرنگ شدن صمیمیت میان اعضای خانواده و همچنین گسترش شکاف نسلی را فراهم کرده است.

 

ایمانی به راهکار افزایش کیفیت و کمیت گفتگو در میان اعضای خانواده اشاره کرد و گفت: مدیریت نیازها و توجه به نیازهای عاطفی و احساسی اعضای خانواده در هنگام گفتگوها

والدین در این زمینه باید مطالعه لازم را داشته و با نیازهای روانی یکدیگر و نیز فرزندان آشنا باشند و با گفت وگو و حرف زدن به دنیای آنها نزدیک شوند.

-مدیریت زمان استفاده از وسایل ارتباطی الکترونیکی از طریق آموزش فرهنگ صحیح استفاده از امکانات جدید به فرزندان و ایجاد تفاهم در زمان استفاده از این ابزارها در خانواده و اختصاص دادن زمانی برای گفتگوهای دورهمی در باره مسائل مختلف در ساعات مشخصی از روز 

استفاده از فرصت گفتگو ی صمیمانه در زمان غذا خوردن و دورهمی سر سفره.

توجه و اهمیت دادن به احساسات طرف مقابل و ایجاد شوق و امید به برقراری ارتباط در اعضای خانواده.

فرزندان و سایر اعضای خانواده را طرف مشورت قرار دادن و از آنها در موضوعات مهم نظر و راهکار خواستن.

 

وی در پایاین به آسیب های جدی استفاده از فضای مجازی اشاره کرد و افزود: استفاده از حد مـتعارف از ایـنترنت بـه وابستگی شدید روانی و فکری می انجامد.

از لحاظ آسیب جسمانی: فشارهای عصبی، چاقی، انزوا و چشم درد…

و آسیب های اجتماعی و فـرهنگی،گـاه مشاهده می شود که افراد چنان در اتاق های گفتگو غرق می شوند که حـتی زمـان صـرف غذا را فراموش می کنند، این ها علایمی شبیه الکلی ها یا معتادان دارند. بسیاری از آنـان از بیخوابی رنج میبرند، خسته اند و روابطشان با اطرافیان به حداقل رسیده است. گـسست فکری و عاطفی با ورود بـه ایـنترنت و رایانه به درون خانواده ها بین والدین و فرزندان جدایی فکری – عاطفی و فیزیکی رخ می دهد و پیشرفت خیره کننده فناوری تأثیرات محسوس و نامحسوس زیادی را بر زندگی دختران گذاشته است.

انتهای پیام/م

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر | رسانه مستقل و مجازی به مدیر مسئولی فاطمه عباسی با مجوز رسمی شماره 78926 معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.