به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر، به نقل از عصرهامون، سه هفته از آغاز سال جدید می گذرد، گویا قرار نیست بازار پرتلاطم مرغ به این زودی سر و سامان یابد. معضل صف های طولانی تراژدی تکراری شهروندان در حالی پایانی ندارد که از سال گذشته مرغ به دلیل کمبود و کاهش در عرضه نایاب و قیمت آن هم روند افزایشی پیدا کرد.

این موضوع باعث شد تا وضعیت نابسامان بازار مرغ و قیمت نوسانی آن مهم‌ترین و پرحواشی ترین موضوع جامعه شود، سیستان وبلوچستان هم  از این قاعده مستثنی نماند و مردمان صبور این خطه از کشور که سال هاست عمرشان را در صف های طولانی سیلندر گاز، نفت، بنزین، روغن سپری کرده اند اینبار نیز علیرغم شیوع ویروس کرونا، چشم انتظار برای تهیه مرغ باشند و گاها پس از ۷-۶ ساعت معطلی ناامید و دست خالی به خانه باز می گردند.

اکنون نیز در حالی یک هفته تا شروع ماه مبارک رمضان فرصت باقی مانده که مردم نگران وضعیت آشفته بازار مرغ هستند، وعده های مسئولان برایشان رنگ و بویی ندارد و می گویند باید با زبان روزه ساعت ها در صف چشم انتظار مرغ باشند، زیرا تا زمانی که دست دلالان و واسطه گران از چرخه تولید و توزیع مرغ کوتاه نشود اتفاق خاصی نخواهد افتاد و بازار روی آرامش نخواهد دید.

صف های خرید این روزها بیانگر واقعیت بازار مرغ بوده و برای همگان مشهود است که هنوز کمبود در عرضه وجود دارد و تعداد تقاضا با میزان عرضه همخوانی ندارد.

فضای مجازی، دایه مهربان تر از مادر شد!

در این بین فضای مجازی، دایه مهربان تر از مادر شد و معاندین فضا را آن طور که دوست داشتند مدیریت کرده و اینگونه افکار عمومی را جهت دهی کردند که گویا مردم برای تهیه یک مرغ به مرغداری ها حمله کرده اند.

در صورتی که اصل ماجرا این بود “فروشگاهی سهمیه یک هزار مرغ از بخش “بنت” شهرستان نیکشهر دریافت کرده بود که حین فروش و تحویل مرغ به مردم بی‌نظمی صورت می گیرد، ️در این فیلم مردم در حال دریافت مرغ خریداری شده هستند اما صف به هم ریخته و به همین دلیل صدای کسی را نیز می‌شنوید که در فیلم به طور واضح می‌گوید در را ببندید که قصد دارد مردم بیشتری برای خرید وارد فروشگاه مرغ نشوند تا بی‌نظمی مدیریت شود.”

اعتراض مرغداران به عدم حمایت دولت

دهمرده یکی از مرغداران سیستان وبلوچستان در گفت وگو با خبرنگار ما بیان کرد: مرغدار، مقصر تشکیل صف های طولانی نیست؛ این موضوع با توجه به نزدیکی فصل انتخابات توسط عده ای منفعت طلب، دلال و سودجو رخ داده تا هجمه ای علیه نظام باشد و مردم را ناراضی جلوه دهند، با نوسان در قیمت می خواهند مردم و مرغدار را ناراضی کنند.

وی گفت: بنده به عنوان یکی از مرغداران سالانه در واحد مرغداری حداقل پنج دوره جوجه ریزی به میزان ۳۰ هزار انجام می دهم، در این دوره وضعیت خوب بود اما طوفانی که رخ داد باعث شد مرغداری های استان تلفات زیادی بدهند، از سوی دیگر باقیمانده مرغ ها نیز با اجباری که دستگاه های نظارتی اعمال کردند به کشتارگاه رفت و قیمت تمام شده بالاتر از آن چیزی بود که برایمان در نظر گرفتند.

این مرغدار ادامه داد: از روز شنبه چهاردهم فروردین ماه جاری کشتارگاه مرغ ها را از قرار هرکیلو ۱۷ هزار تومان خریداری می کند و تنها هزار تومان افزایش قیمت داشته است که این امر برای مرغدار چیزی جز ضرر نیست، این درحالیست که اگر قیمت گذاری به نحو درست انجام شود مرغدار خود اقدام به واگذاری مرغ به کشتارگاه می کند ولی متاسفانه همکاری درستی با مرغدار صورت نمی گیرد.

وی تصریح کرد: ما تولید کننده هستیم، طوری رفتار می کنند گویا مجرم بوده براین اساس از وضعیت موجود ناراضی هستیم و تولید مرغ برایمان به صرفه نیست، هر دوره به امید این هستیم که در مرحله بعد شرایط بهتر می شود اما وعده ها عملی نمی شود، دولت باید کاری کند که تولید کننده  و مصرف کننده هر دو راضی باشند.

 
بزرگترین معضلات مرغداران سیستان وبلوچستان با سامانه بازارگاه

دهمرده اذعان کرد: در سامانه بازارگاه اقدام به خرید نهاده می کنیم هدف از ایجاد بازارگاه کاهش و حذف رانت در توزیع نهاده‌های دامی و نیز رسیدن به موقع نهاده‌ها به دست تولیدکنندگان با قیمت مناسب بود؛ اما سهمیه دوره با تخصیص دو مقوله جدا است، به طور مثال اگر سهمیه دوره در جدول ۹۷ هزار و ۶۰۰ کیلو ذرت است هنگام تخصیص یافتن پنج تن کمتر است، علت چیست ما هم نمی دانیم! همچنین روند طولانی تحویل بار مشکل دیگری است که حداقل ۱۵ الی ۲۰ روز طول می کشد که بزرگترین معضل مرغداران در سیستان وبلوچستان شده در حالی که در سایر استان ها تحویل دو الی سه روز است.

وی اذعان کرد: تامین غذای مرغ از طریق سامانه بازارگاه با تاخیر انجام می‌شود و دیرتر از زمانی که باید به دست مرغدار می‌رسد و ناگزیر به تامین آن از بازار آزاد هستیم، بنده دوره قبل پس از ۳۰ روز جوجه ریزی، نهاده ها را تحویل گرفتم و این برای مرغدار ضرر است چرا که باید از بازار آزاد مایحتاج مرغداری را تهیه کنیم، ریز مغذی ها را در حالی از بازار آزاد تهیه می کنیم که دولت برای ما لحاظ نمی کند و اینها همه هزینه های اضافی برای مرغدار در بردارد.

این مرغدار ادامه داد: هزینه واکسن تزریقی اوایل دوره و داروها افزایش یافته، اگر در یک دوره مشکلی پیش آید باید ۳۰ الی ۴۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، اینها همه هزینه است که دولت لحاظ نمی کند، در حالی که دولت قیمت ذرت سویا را بالا می برد اما آن را جایی لحاظ نمی کند و تاثیری بر روی قیمت مرغ ندارد با این وجود تکلیف مرغدار چیست و باید چه کند؟

دهمرده گفت: بی توجهی به مرغدار بومی و ورود مرغ قاچاق مشکلی است که همیشه آن را فریاد زده، پیگیر بوده و صدمه آن را خورده ایمریال بارها این مشکل را عنوان کردیم سال گذشته تلفات سنگینی در این خصوص دادیم. چرا مرغدار بومی بازاری برای فروش ندارد اما مرغ خراسان جنوبی به وفور در بازار وجود داشته باشد؛ چه علتی دارد که دولت اجازه می دهد مرغ سایر استان ها راحت تا شهرستان چابهار برود اما مرغدار بومی بازاری برای فروش نداشته باشد.

۸۵۷ دوره جوجه ریزی در ۲۵۴ واحد مرغداری استان

مهدی حسینی، مدیرکل دامپزشکی استان در گفت وگو با خبرنگار ما ادامه داد: ۲۵۴ واحد فعال و غیرفعال مرغداری در سیستان وبلوچستان وجود دارد که سال گذشته ۸۳۹ بار جوجه ریزی به میزان ۱۷ میلیون و ۶۱۰ هزار و ۱۸۵ قطعه در آنها صورت گرفت.

وی تصریح کرد: از ابتدای سال تاکنون نیز ۱۸ مرحله جوجه ریزی در واحدهای مرغداری استان انجام شده که میزان آن ۳۸۷ هزار و ۶۴۰ قطعه بوده است.

این مقام مسئول ادامه داد: در سال گذشته به منظور پیشگیری از بروز بیماری ها در واحدهای مرغداری صنعتی و طیور بومی استان، ۵۶ میلیون و ۷۴۴ هزار و ۲۷۲ دز واکسن توزیع و مورد مصرف شد که از این میزان ۵۴ میلیون و ۴۰۲ هزار و ۲۱۴ دز واکسیناسیون صنعتی و ۲ میلیون و ۳۴۲ هزار و ۵۸ دز بومی بوده است.

مدیرکل دامپزشکی استان اذعان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون نیز در این راستا ۷۱۴ هزار و ۱۸۵ دز واکسن توزیع و مورد مصرف شد که از این میزان ۷۰۰ هزار و ۲۷۶ دز واکسیناسیون صنعتی و ۱۳ هزار و ۹۰۹ دز بومی بوده است.

نظارت بر تولید و توزیع مرغ زنده بر عهده جهاد کشاورزی

ماندانا زنگنه، معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار سیستان و بلوچستان نیز در نشست تنظیم بازار استان از راه اندازی سه کشتارگاه مرغ در شهرستان‌های زابل، زاهدان و ایرانشهر خبر داد و گفت: این اقدام برای تامین نیاز مرغ استان و جلوگیری از کمبود مرغ صورت گرفت.

وی گفت: با توجه به اینکه در آستانه انتخابات قرار داریم باید از عواملی که باعث ایجاد تنش و حاشیه سازی می شود جلوگیری کنیم چراکه بدخواهان سعی دارند از این شرایط برای آسیب رساندن به نظام و دولت استفاده کنند.

به گفته این مقام مسئول، مردم در الویت قرار دارند و نباید نگران باشند چرا که ما همه تلاش خود را برای تامین اقلام اساسی انجام می‌دهیم.

زنگنه ادامه داد: نظارت بر تولید و توزیع مرغ زنده بر عهده جهاد کشاورزی قرار داده شده و لازم است این سازمان با استفاده از تمام توان خود در این عرصه نقش ایفا کند، همچنین کارگاه‌ها و واحدهای تولیدی باید از حداکثر ظرفیت خود استفاده و کشتارگاه‌ها با تمام توان کار کنند و ما نیز حمایت می‌کنیم.

وی با اشاره به مشکلات مرغداری ها در تامین نهاده‌ها تصریح کرد: کشتارگاه‌های سیستان وبلوچستان  فعالیت خود را افزایش دهند چرا که با نزدیک شدن به ماه مبارک رمضان نیاز بازار افزایش خواهد یافت  است

٧٠ درصد گوشت مرغ مورد نیاز از استان‌های همجوار وارد بازار می شود

غلام رضا سرگزی، معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در نشست قرارگاه ساماندهی مرغ بیان کرد: طی سال گذشته با جوجه ریزی ١٧ میلیون و ۴٠٠ هزار قطعه ای جوجه در واحدهای مرغداری سطح استان ،حدود ٣٠ هزارتن گوشت مرغ تولید وروانه بازار مصرف شده است.

وی تصریح کرد: با توجه به میزان گوشت تولیدی در واحدهای مرغداری، ٣٠ درصد نیاز استان به گوشت مرغ تأمین می‌شود و همچنان ٧٠ درصد گوشت مرغ مورد نیاز استان از استان‌های همجوار وارد بازار سیستان و بلوچستان می‌شود.

سرگزی اذعان کرد: در برنامه داریم علاوه بر تکمیل زنجیره تولید مرغ، با افزایش واحدهای صنعتی پرورش مرغ گوشتی ضریب خودکفایی استان ارتقا یابد و برای رسیدن به مرز خودکفایی نیاز به ایجاد واحدهای جدید مرغداری با زمینه پرورش سالیانه ٣٢ میلیون جوجه ریزی می‌باشیم.

به گفته این مقام مسئول، نیاز سالیانه استان به گوشت مرغ حدود ٩٣ هزارتن است.

با این تفاسیر اما نباید از نقش برخی سودجویان در نابسامانی توزیع و عرضه مرغ گذر کرد که با قاچاق و گاها احتکار کالا موجب ایجاد مشکلات مختلف برای مردم شدند. در طول روزهای گذشته با هوشیاری دستگاه های امنیتی و قضائی اخباری در خصوص دستگیری و بازداشت عوامل قاچاق منتشرشد که امید است با تداوم نظارت کافی شاهد کاهش قیمت و توزیع عادی گوشت مرغ در سطح استان باشیم.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر | رسانه مستقل و مجازی به مدیر مسئولی فاطمه عباسی با مجوز رسمی شماره 78926 معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.