مریم محمدی کارشناس مطالعات زن و خانواده در گفتگو با بانوی کوثر به نقش حیاتی زن به عنوان مادر اشاره کرد و گفت:

امروزه بیش از هر زمان دیگر نیروهای فعال و کارآمد جامعه را قشر زنان و دختران تشکیل می دهند و از سوی دیگر، گستره فعالیت آنان، همه امور فردی و اجتماعی را در برمی گیرد. که مادران در جایگاه تربیت و رشد انسانی جامعه ، نقش تعیین کننده و بی بدیل را دارد.

وی یادآور شد: نقش مادری نه می تواند تشریفاتی باشد و نه قراردادی است بلکه دست حق در نظام آفرینش زن ، زن را در چنین جایگاهی قرار داده است.

محمدی در ادامه با اشاره به سخنان گهر بار پیامبر اکرم (ص) و دیگر بزرگان گفت: پیامبر مکّرم اسلام (ص) می فرمایند : « الجنه تحت اقدام الامّهات » در مضمون این روایت دو مطلب وجود دارد.
۱- جایگاه و عظمت مادر در پیشگاه الهی ۲- نقش تربیتی مادر

وی با اشاره به بیانات حضرت امام خمینی (قدس سره) گفت: ایشان به حق گفته اند که از دامن زن مرد به معراج می رود.

وی افزود: نا پلئون بناپارت می گوید : برای تربیت پسرهای خوب ، ناچاریم مادرهای خوب تربیت کنیم .

وی در ادامه بیان کرد: امروزه تربیت دینی کودکان امر ضروری و لازم در یک خانواده است که در سایه اولیای کودکان امکان پذیر خواهد شد و برای تربیت کودکان خوب به زنان خوب و فرهیخته در جامعه نیازمندیم بی شک معلمان و مادران در این امر تاثیر گذارتر هستند که بتوان یک انسان صالح و تربیت یافته به جامعه تحویل داد.

کارشنا خانواده خاطر نشان کرد: دامان مادر نخستین مدرسه و اولین پایگاه تربیتی است.در این مدرسه کودک علم و اخلاق و دین می آموزد . در زمان بارداری، مادر وارد مرحله ای می شود که وظیفه ی او در برابر تربیت فرزندش شکلی اختصاصی می گیرد. ابتدا مادر باردار، باید از مراحل رشد جنین خویش آگاهی پیدا کند و به رفع نیازهای او در هر مرحله بپردازد.

 

وی در افزود: روان شناسان رشد، عواملی را چون بیماری مادر، مصرف بعضی داروها، الکل، مواد مخدر توسط او و حتی غذایی که مادر می خورد، بر روند رشد جسمی او مؤثر می دانند.

انتهای پیام/م

 

 

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر | رسانه مستقل و مجازی به مدیر مسئولی فاطمه عباسی با مجوز رسمی شماره 78926 معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.