به گزارش پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر، به نقل از عصرهامون، اگر چه این روزها کرونا کمی بی‌حال شده و از تب و تاب افتاده است، اما این روزها با شروع فصل زمستان و شیوع آنفولانزا؛ بار دیگر بی‌توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اماکن عمومی، بازارچه‌ها و بازارها‌ کاملاً مشهود بوده و عده‌ای از مردم نسبت به توصیه‌های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا سهل‌انگاری می‌کنند.

تجربه موج‌های گذشته کرونا نشان می‌دهد که هر بار مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی بی‌توجهی کردند و سهل‌انگار بودند، کرونا خروشان ظاهر شد و غافلگیر کرد و به‌عکس هر بار مردم پروتکل‌ها را جدی گرفتند، این بیماری عقب‌نشینی کرد.

محمد هادی عباسی، عضو هیئت علمی گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در این‌باره بیان کرد: براساس آخرین بروزرسانی سامانه کشوری ماسک، خوشبختانه تمام شهرستان های استان دارای وضعیت آبی و تنها شهرستان زابل به رنگ زرد می باشد.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به معیارها و شاخص های آماری، تعداد مبتلایان و موارد بستری جدید یا تعداد موارد فوتی های مثبت در این رنگ‌بندی مشخص می شود و این موضوع تعیین تکلیفی برای ادارات و دستگاه های اجرایی است تا سطح فعالیت و نوع آنها مشخص شود، همچنین نشان دهنده تغییر در دستورالعمل های بهداشتی برای مردم ساکن در آن منطقه جمعیتی است.

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی زهدان افزود: مشاهدات میدانی نشان می دهد هم اکنون شیوه نامه های بهداشتی به خوبی در حوزه سیستان وبلوچستان رعایت نشده و بهداشت تنفسی جدی گرفته نمی شود که این امر باعث شده تا همچون سالهای قبل افزایشی در تعداد موارد ابتلا به آنفولانزا وجود داشته باشد.

وی ادامه داد: باتوجه به شناسائی گونه جدید کرونا، موسوم به اومیکرون در کشورهای همجوار و با توجه به گزارشات اولیه در زمینه قدرت سرایت بالای این ویروس و عدم توجه جدی به شیوه نامه های شناخته شده بهداشتی، بیم آغاز یک موج جدید کرونا در سطح استان را به شدت افزایش داده است.

این مسئول تصریح کرد: اگر این ویروس با وضعیت فعلی رعایت شیوه نامه های بهداشتی وارد استان شود، نتایج بسیار تلخی را به دنبال خواهد داشت، بنابراین با توجه به شیوع این سویه از کرونا، درخواست ما فعالان حوزه سلامت از هم استانی ها، رعایت شیوه نامه های بهداشتی، استفاده از ماسک، شست و شوی دست ها، رعایت فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از تجمعات و دورهمی ها است.

وی اذعان کرد: خوشبختانه تا جمعه ۱۲ آذرماه، تعداد ۲۴۸ هزار و ۱۹۷ نفر از افراد بالای ۱۸ سال واکسن نوبت اول را در سیستان وبلوچستان دریافت کرده اند که این میزان معادل ۷۷ درصد واجدین شرایط است و در این زمینه نسبت به هفته گذشته با پیشرفت ۲ تا سه درصدی مواجه بوده؛ همچنین ۵۴ درصد نیز دوز دوم واکسن کرونا را دریافت کرده که این بخش نیز با پیشرفت سه الی چهار درصدی روبرو بوده است.

عباسی اظهار کرد: در جمعیت دانش آموزی ۱۲ تا ۱۸ سال استان نیز خوشبختانه دوز اول به ۸۵ درصد و دوز دوم به ۵۰ درصد رسیده و حدود چهار تا پنج درصد هردو نوبت نسبت به هفته گذشته افزایش داشته است.

وی گفت: افرادی که در استان تاکنون واکسن نزده اند هرچه سریعتر به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه کنند تا به افزایش پوشش واکسیناسیون دست پیدا کنیم.

عضو هیئت علمی گروه آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان خاطر نشان کرد: دوز سوم واکسن کرونا نیز به کادر بهداشت و درمان، بیماران خاص شامل تالاسمی، هموفیلی، سرطانی، پیوندی، دیالیزی و پروانه ای در صورتی که ۶ ماه از دوز دوم واکسن آنها گذشته باشد تزریق می شود و افراد این گروه ها می توانند به مراکز تجمیعی واکسیناسیون مراجعه کنند.

عباسی اضافه کرد: افراد بالای ۶۰ سال استان که واکسن سینوفارم یا برکت تزریق کرده اند هم اگر چهار ماه از تزریق دوز دوم گذشته باشد می توانند برای دوز سوم مراجعه کنند.

انتهای پیام/

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

پایگاه خبری تحلیلی بانوی کوثر | رسانه مستقل و مجازی به مدیر مسئولی فاطمه عباسی با مجوز رسمی شماره 78926 معاونت امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.